Rendszeresen találkozom a neten azzal, hogy a felhasználók (leginkább IT szakemberek) keresik az ideális billentyűzetet. Ezt a bejegyzést is egy ilyen esemény motiválta. Egy hup.hu-s poszt alapján megkívántam tesztre a mechanikus billentyűzetet. (Ott a kolléga a Keychron felé fordult, nekik van HU ISO kiosztásuk.)
A választás nehézsége
Billentyűzet választásnál a keresés a legnehezebb. Nekem az ISO layout/kiosztás fekszik leginkább. Ez nagy entert jelent és az í betű baloldalt a shift mellett van, a hosszú ű pedig az á mellett. A másik népszerű, sőt talán jelenleg népszerűbb kiosztás az ANSI, ami kis entert hozza magával. Sajnos nincs olyan magyar kiskereskedő weboldal, ahol ez az opció szűrési lehetőségként szerepel. (Tudom, egy-két spéci billentyűgyártó oldala ma már ezt feltünteti.) Legtöbb esetben a kép sem a valid kiosztást tartalmazza a kereskedők weboldalán. Ennyit a keresés nehezített pályájáról. Egyszerűen ma Magyarországon billentyűzetet keresni kényelmetlen.
Ansi vs ISO
Mint említettem megkívántam, így meg is rendeltem a pcx.hu -n a címbeli billentyűzetet.
Egy kolléga véleménye a hup.hu-n az Exodus 900-ról
„Nekem ilyenem van, bár én még olcsóbban vettem.
Csak a felső sáv, ahol a programozható gombok vannak fém, egyébként full műanyag az egész, ennek ellenére érzetre jó súlya van, viszonylag masszív, nem nyeklik-nyaklik. Az oldalsó világítást nem tudod vezérelni, fix programjai vannak, amik között a felső sávon található gombbal tudsz ide-oda váltani, amit ráadásul a billentyűzet nem jegyez meg, minden egyes bekapcsoláskor végig kell nyomogatni, ha nem az első beállítást szeretnéd használni (természetesen szivárványszínben világít alapértelmezetten). A tekerő mellett lévő mode gombbal tudod választani, hogy a háttérvilágítás erősségét vagy pl. a hangerőt szeretnéd tekergetni (maga a gomb szerintem full felesleges vagy legalább ott lenne a némítás..). A …lock visszajelzők átvilágítanak a szomszédos visszajelzőkbe. A felső sáv háttérvilágítása nem egyenletes, a gombok egyik fele jobban világít, mint a másik fele, ja és ez ki sem kapcsolható (szerencsére csak egyszínű fehéren tud világítani). Lehet neked nem számít, de a gyári windowsos programja valahogy nagyon bazári.
Kényelmesnek egyébként kényelmes, a space-nek egyáltalán nincs ilyen idegesítő nyekergő, zörgő hangja vagy instabil érzése, de a backspace-nek igen. (Grátiszként nálam az egyik kapcsoló nem működik jól, néha hiába nyomom, nem történik semmi, egy kicsit megmozgatom, akkor már működik, de nem gondolom, hogy ez általános lenne.)
Nyilván egy jó része szubjektív, de nekem összességében csalódás volt.”
TheVR Tech (promo)
King’s Tech review
… és akkor jöjjön a saját tapasztalat első hét használata után
Elsőre feltűnt, hogy az „ű” lentebb van. Azt hittem rossz, de hamar kiderült a többi van fentebb, szóval lenyomkodtam őket a gyár helyett. Színt elsőre nem tudtam átállítani, de nem is néztem utána. Így kicsit bazári. Most nehezen képzelem el a billentyűzetről, hogy tartós lesz. Ez a billentyűzet nem jobb annyival, mint amennyivel drágább a HAMA KC-550-nél. Szememben max másfélszer ér többet. Az szebben világít, ebben meg az tetszik jobban, hogy nehezebben ütök mellé.
Ma volt egy kis időm. Megkerestem, hogyan lehet beállítani a színeket. Fn+(PrtSc|Ins|Del) a színek, Fn(jobbra-bal nyíl a fényerő). Szóval nem kell hozzá a Widnowsos app, ha ezekkel a beépítettekkel is elvagy. Lilás-magentára állítottam a világítás színét, így elég világos, de mégse bántóan fehér, hanem egy kellemes meleg színű megvilágítást ad .
Vannak rajta G1..G6 gombok, amit Linuxon a xev szerint megfelel az F1..F6 értékének, így Linuxon ezeknek a gomboknak nem sok értelme van.
Összefoglaló
Amiket eddig láttam, azokhoz képest elfogadható az ár-érték arány. Az eszköz nekem közel megfelel, de tényleg örülnék valódi extra gomboknak. Aki sokat vár el egy billentyűzettől az szerintem menjen feljebb árban. Nekem kategóriatesztre ez kiváló volt. Esélyes, hogy a jövőben maradok a mechanikus billentyűzeteknél. Ugye ez nálam 3x árat jelent, mert három egyforma setupot viszek (olasz, otthoni, irodai). Ha az a kérdés, hogy ajánlom-e, akkor a válaszom igen, amennyiben a költségvetésed max 30e és a képek alapján tetszik az eszköz. De vedd figyelembe azokat a kompromisszumot, amiket ez a poszt és a linkelt videók tartalmaznak. Ha azok nem zavarnak, akkor jól ellesztek egymással.
Frissítés 2025.01.15
Ma szétszedtem, mert egy billentyű cserénél beletörtem a „cserélhető” mechanikát. A törés oka bele van forrasztva. Végül szétszedtem kiforrasztottam és beforrasztottam az újat. Szóval attól, hogy mechanikus a billentyű és elvileg cserélhetőek a gombok, még a gyártó nem biztos, hogy csinált tokozást. A Hama-nál úgy gondolták jó lesz az ón is! 🙂 Ahhoz, hogy más ne járjon így, ellenőrizze a billentyűzetet rendelkezik-e „Hot-Swappable Mechanism” megjelőléssel.